Kept buying pre-cut fruit for my lunches until I added up 3 weeks of receipts
I was spending $6 to $8 a week on those little tubs of melon and grapes at the Safeway on 5th, telling myself it was worth it because I never had time to cut anything up. Then I sat down with my bank app last Tuesday and saw $84 in three weeks on fruit that goes bad in my fridge anyway, when a whole watermelon is $5 and takes me ten minutes to chop on Sunday. Does anyone else have a small habit like this that only looks tiny until you actually do the math?