My roommate swore I could feed us both for $40 a week at Aldi, and I have receipts saying otherwise
She told me this back in March when we moved into a place in Columbus, and for 6 weeks we tried it: $40, two people, one cart, nothing but store brands. By week 4 we were eating rice and frozen peas for dinner 3 nights in a row and I caved and bought a $9 rotisserie chicken, which broke the whole thing. So who's right here, is $40 a week for two people actually doable if you're smarter than us, or is that number just fantasy math?